Объявление

Свернуть
Пока нет объявлений.

Український жіночий ідеал: парадокс "чорнявої дівчини"

Свернуть
X
 
  • Фильтр
  • Время
  • Показать
Очистить всё
новые сообщения

  • #16
    Re: Український жіночий ідеал: парадокс "чорнявої дівчини"

    Сообщение от Nuarski Посмотреть сообщение
    Дякую за увагу до теми та цікаві приклади!
    Тема дуже цікава. З якої б ще нагоди я відшукала вдома 1-й том історії української літератури Грушевського (той, де йдеться фольклор)?
    Переглядаючи тексти, відзначила, що у весільному фольклорі згадок про русе (жовте) волосся значно більше, ніж про волосся темного кольору. А пізніше переконалася, що так здалося не лише мені. Нещодавно побачила підбірку цитат, що ілюструють тезу “образ русокосості зустрічається в більшості дівочих народних пісень”
    http://www.balto-slavica.com/forum/i...dpost&p=160547
    Отже, давній фольклор (обрядові пісні) фіксує переважно русі коси.
    А тепер щодо ідеалу, яким його в давнину бачили дівчата У тому ж томі Грушевського побачила вельми показову пісню.
    У дівчини три городи: з жовтою лілією (або ж там росте “жовтенький ленок”), з чорним тереном та з червоною трояндою. І ось ця жовтозабарвлена рослинність якраз і стає для дівчини еталоном щодо кольору волосся:
    — Дай ми, Божейку, таку косойку,
    Таку жовтеньку, таку грубеньку...

    Або ж наша дівчина просто йде стежкою і зриває рослини різних кольорів, прикладаючи їх до очей (чорний терен), до щоки (червоний мак), до волосся (жовте кійло, тобто ковила):
    — Ой коби в мене такі косоньки,
    Такі жовтенькі, як сесе кійло.

    Така жовтокоса красуня, повідомляє пісня, могла б розраховувати на дуже вдалий шлюб.

    А от “чорнявая дівчина” виходить на авансцену пізніше, у ліричних піснях, створених у більш пізні часи:
    Ой у полі три криниченьки,
    Любив козак три дівчиноньки —
    Чорнявую та білявую...

    І ще дівчину з рудим волоссям.
    Я чорняву від душі люблю,
    До білявої залицяюся,
    А з рудою (...) розпрощаюся.

    А ось у цій жартівливій пісеньці навіть визначається рейтинг дівчат “на ринку наречених” залежно від кольору волосся:
    Чорнявая для попа,
    Русявая для дяка,
    А білая, бідная,
    Фартушина підрана,
    Для паламаря.


    І ще трохи щодо уявлень про дівочу красу. Величезний внесок у формування ідеалу чорнявої дівчини зробила література ХІХ століття. Гоголь (Оксана), Квітка-Основ’яненко (Маруся), Нечуй-Левицький (бурлачка Василина) — усі вони створюють галерею українських сільських красунь із чорним волоссям. Як на мене, ці літературні образи красунь багато в чому “відповідальні” за те, що народний ідеал краси пов’язується саме з чорнявістю, а образи русокосих, жовтокосих дівчат, що постають у великій кількості фольклорних текстів, відсуваються при цьому на другий план.

    Комментарий


    • #17
      Re: Український жіночий ідеал: парадокс "чорнявої дівчини"

      Как там в том анекдоте...
      "Была у меня жена и блондинкой, и брюнеткой, и рыжей..никакой разницы".

      Комментарий


      • #18
        Re: Український жіночий ідеал: парадокс "чорнявої дівчини"

        Сообщение от Aurelia Посмотреть сообщение
        І ще трохи щодо уявлень про дівочу красу. Величезний внесок у формування ідеалу чорнявої дівчини зробила література ХІХ століття. Гоголь (Оксана), Квітка-Основ’яненко (Маруся), Нечуй-Левицький (бурлачка Василина) — усі вони створюють галерею українських сільських красунь із чорним волоссям. Як на мене, ці літературні образи красунь багато в чому “відповідальні” за те, що народний ідеал краси пов’язується саме з чорнявістю, а образи русокосих, жовтокосих дівчат, що постають у великій кількості фольклорних текстів, відсуваються при цьому на другий план.
        Я вже вас люблю! Платонічно!

        Комментарий

        Обработка...
        X